skip to Main Content
Máte nějaké otázky? info@bezpoplatku.eu
Registr Dlužníků Online K Nahlédnutí Zdarma

Registr dlužníků online k nahlédnutí zdarma

Chcete-li mít před žádostí o půjčku jistotu o své bezdlužnosti, není od věci si ji sám zkontrolovat. Hodí se to zejména ve chvíli, kdy se hodláte o půjčku ucházet v bance a nechcete se potýkat s nepříjemnostmi. Společností, které vedou registry klientský informací je hned několik. Nejčastěji se využívá bankovní registr klientských informací (BRKI), nebankovní registr klientských informací (NRKI), registr zájmového sdružení právnických osob Solus nebo Centrální registr dlužníků ČR.

Proč jsou vedené registry dlužníků?

Registry dlužníků vznikly jako nástroj ochrany věřitelů (bank a nebankovních společností) před notorickými neplatiči. Mnoho žadatelů o půjčky a úvěry vůbec netuší, že si banky a nebankovní společnosti prostřednictvím těchto registrů předávají informaci o bonitě žadatelů. Pokud už máte zkušenost se žádostí o úvěr, možná jste si všimli, že je jedním z prvních kroků žádosti podpis souhlasu se zpracováním osobních údajů. Tímto podpisem mimo jiné dáváte bance svolení k nahlížení do těchto registrů.

Potenciální věřitel tak má možnost si zjistit online aktuální zadluženost žadatele, zesplatněné úvěry, prohřešky proti platební morálce nebo naopak jeho pozitivní schopnost v minulosti půjčky splácet. Samozřejmě také záleží, o jakou půjčku žádáte, při žádosti o hypotéku jsou informace zkoumány mnohem důkladněji, než když se ucházíte o rychlou nebankovní půjčku. Máte-li sami o sobě pochybnosti, vyplatí se osobně občas do těchto registrů nahlédnou, abyste věděli, na čem jste.

Jaké druhy registrů dlužníků se využívají nejčastěji?

Ne všechny registry dlužníků uchovávají o klientech negativní informace. Například do registrů BRKI a NRKI se zapisují veškeré žádosti i uzavřené a splacené úvěry. Záznam v těchto registrech tak může být i pozitivní, za předpokladu, že jste v minulosti spláceli své závazky v čas.

Žádáte-li o úvěr a banka vidí, že jste byli v minulosti schopní své závazky vzorně splácet, připíše vám za to body navíc. Šance, že získáte půjčku tak naopak s pozitivními záznamy v těchto registrech roste.

Negativní informace o klientech naopak uchovává registr Solus. Záznam v tomto registru je velkou překážkou při žádosti o půjčku, zejména pokud se o ni ucházíte v bance. Naopak některé nebankovní společnosti vám jsou schopné půjčit i přes záznam v tomto registru. V registru Solus jsou uváděny osoby, které neuhradili tři po sobě jdoucí splátky půjčky nebo faktury za energie. Dalšími z negativních registrů pak je Centrální registr dlužníků a Insolvenční rejstřík.

Do kterých registrů dlužníků je možné nahlížet zdarma

Ne každý registr dlužníků nabízí uživatelům volný přístup, realita je spíše opačná. Postupně se však tato situace zlepšuje. Výpis z registrů BRKI a NRKI je možné získat za 100 Kč. Tyto dva registry provozují sesterské společnosti Czech banking credit bureau a Czech non-banking credit bureau. Na stránkách těchto společností naleznete poměrně vyčerpávající informace o těchto registrech.

Výpis z registru Solus rovněž není možné získat zdarma, nicméně se postupně jeho cena snižuje. Ve zkratce zaplatíte za SMS výpis 100 Kč a za tištěný 250 Kč. Kompletní ceník naleznete na stránkách Solusu a rovněž i řadu dalších užitečných tipů.

Zdarma nahlížet pak máte možnost do Veřejného registru dlužníků, který zobrazuje vybrané pohledávky dlužníků z Centrálního registru dlužníků, které se věřitel rozhodl převést do veřejně přístupného registru. Pro nahlížení do neveřejného centrálního registru dlužníků je nutná bezplatná registrace.

Nahlížet zdarma je pak možné i do registru dlužníků v insolvenci za předpokladu, že znáte základní osobní údaje. Hledáte-li tak informace o své osobě, není nahlížení do insolvenčního rejstříku problém.

Zápis v registru dlužníků nezůstává věčně

Jestli se vám v minulosti „podařilo“ zapomenout splatit včas půjčku nebo nedoplatit energie, nezoufejte, nejedná se o permanentní problém. V situaci, kdy jste o tom nevěděli a banka vám odmítla půjčit je to samozřejmě nemilé, nicméně vám stále zbývá možnost poptat se u nebankovních společností, jejichž úvěrové podmínky se neustále lepší.

Většinou však platí, že žadatel o svých prohřešcích z minulosti moc dobře ví, a tak není ani překvapen. Negativní úvěrová minulost se však po čase maže, a tak po uplynutí různě dlouhé doby (dle typu registru) můžete začít opět s čistým štítem. Jak dlouhé jsou tedy jednotlivé lhůty?

  • V Bankovním registru klientských informací i Nebankovním jsou informace o splácení úvěrů uchovávány ještě 4 roky po zaplacení dlužné částky. Pozor do těchto registrů se zanáší i informace o neúspěšných žádostech o půjčku. Pokud jste žádali o úvěr a z nějakého důvodu vám nebylo vyhověno, je záznam o této aktivitě uveden v registru BRKI dvanáct měsíců a v registru NRKI měsíců šest.
  • V registru Solus je po uhrazení dlužné částky tato informace vedena ještě jeden rok. Tato lhůta platí pro záznamy vzniklé z důvodu neplacení účtů za telekomunikace a distribuci elektrické energie či plynu. Dokonce tři roky si počkáte na výmaz u záznamů pocházejících z finanční služeb (spotřebitelské úvěry, hypotéky apod.).

Nutno podotknout, že dle zákona o ochraně osobních údajů mohou být tyto lhůty dokonce i delší. Podmínky všech tří registrů tak jsou o něco mírnější než umožňuje zákon.

Nakonec ještě musíme dodat, že o vymazání záznamu z registrů dlužníků nejde požádat. Jedinou výjimkou jsou situace, kdy došlo ke zneužití vašich osobních dokladů a krádeži identity. Toho jsme však svědkem jenom velmi zřídka. Stane-li se vám však něco takového, je vhodné se obrátit na banku či nebankovní společnost, která mohla dát podnět k zápisu k registru. V zájmech poskytovatelů registrů dlužníků není nikoho poškozovat, ale naopak chránit věřitele před budoucími problémy.

Back To Top