skip to Main Content
Máte nějaké otázky? info@bezpoplatku.eu
Blesková půjčka bez nahlížení do registru!

Blesková půjčka pro každého do 4 500 Kč už do 10 minut! Vyřízení online…

Věděli jste, že do registru dlužníků můžete klidně sami nahlédnout a nechat si zhotovit výpis? Registr dlužníků je databáze, která obsahuje informace o neuhrazených závazcích. Bohužel vám může nepříjemně zkomplikovat žádost o půjčku. Když chcete žádat o půjčku v bance, je možné, že na problémy s registrem opravdu narazíte. Jak takovou situaci řešit? Jestliže jste zjistili, že máte nějaký záznam, prověřte si, jak dlouho ještě v registru bude. U některých registrů stačí počkat pár let a záznam sám zmizí.

Mnohé webové stránky vám zprostředkují nahlédnutí do registru dlužníků zdarma. Pokud už do registru nahlížíte, je dobré si z něj nechat vyhotovit výpis. Některé registry totiž mají pozitivní i negativní charakter. Ačkoliv negativům je kladena vyšší váha, tak i pozitivní informace jsou důležité. Jednotlivé instituce a banky spolu informace z registrů sdílí. Pokud tedy nezaplatíte úvěr u Komerční banky, budou to vědět i ve všech dalších bankách, u kterých si třeba hned zítra budete chtít půjčit.


Centrální registr úvěrů

Jedná se o nejobsáhlejší registr, který vede ČNB. Tento registr sdružuje informace o klientech a jejich pohledávkách vůči bankám v České republice. V databázi se neevidují například spotřebitelské úvěry nebo hypoteční úvěry fyzických osob, dále ručitelské závazky klientů ani informace o depozitních účtech. Z tohoto registru si můžete dle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách nechat vyhotovit výpis. Není to však hned, a pokud tedy na svou půjčku spěcháte, je lepší se o bezdlužnosti přesvědčit při žádosti o úvěr.

Bankovní registr klientských informací (BRKI)

Další ze známých registrů dlužníků je BRKI neboli bankovní registr klientských informací, který má za úkol vyměňovat data o bonitě, důvěryhodnosti a platebních schopnostech jednotlivých klientů. Funguje již od roku 2002 a rovněž umožňuje pořízení výpisu. Z tohoto registru můžete zjistit své aktuální zadlužení nebo minulé hodnoty, kterých bylo dosaženo za předchozí čtyři roky. Tento registr, který je známý také pod zahraniční zkratkou CBCB, vlastní Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Komerční banka a UniCredit Bank Czech Republic.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

Tento registr je o něco mladší než jeho předchůdce. Funguje od roku 2005. Jak již název napovídá, zpracovává nebankovní klientské informace. Vlastní ho soukromé akciové společnosti. I z něj si můžete v případě zájmu nechat vyhotovit výpis. Máte obavy, že jste pozdě uhradili fakturu za telefon nebo svou životní pojistku? Zde zjistíte, zda máte vůči poskytovatelům těchto služeb nějaké neuhrazené závazky nebo jak jste na tom se svou minulostí.

Registr dlužníků Solus

Posledním registrem dlužníků, který v Čechách funguje, je zájmové sdružení právnických osob Solus. Tento registr dlužníků funguje jako prevence proti předlužování klientů. Snižuje počty dlužníků, kteří jsou v prodlení, nebo zlepšuje vymahatelnost dluhů po splatnosti. Jedná se o negativní registr, ze kterého si rovněž můžete nechat vyhotovit výpis zdarma, a to ať už jste právnickou nebo fyzickou osobou. Historie tohoto sdružení sahá až do roku 1999.

[divider style=”double” border=”small”] [one_fourth] Zájmové sdružení právnických osob - Solus
[/one_fourth][one_fourth] Centrální registr úvěrů - ČNB
[/one_fourth][one_fourth] CNCB
[/one_fourth][one_fourth_last] [/one_fourth_last]
Back To Top