skip to Main Content
Máte nějaké otázky? info@bezpoplatku.eu

Povinné ručení

Osobní nebo užitkový automobil je dnes téměř rutinní výbavou každé domácnosti nebo firmy. Jak jistě všichni motoristé vědí, cena vozu není jediný důležitý údaj. Musíme se samozřejmě podívat i na částku, kterou nás bude auto stát měsíčně. Do této částky můžeme zahrnout palivo, náklady na opravy ale také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lidově řečeno: povinné ručení.

Povinné ručení slouží jako pojistka pro účastníky nehody, kterou jste způsobili. V případě že někdo způsobil nehodu vám, dostáváte peníze z povinného ručení viníka. Od slova povinné, je nám jasné, že toto pojištění je povinné a to ze zákona. Někteří si ho stále pletou s havarijním pojištěním, toto pojištění sice můžeme dostat k povinném ručení se slevou, ale ve většině případu, k němu není automaticky. Toto pojištění slouží k náhradě škod způsobené na vašem vozidle ( bez ohledu na viníka ), většinou se však jedná o pojištění proti přírodním katastrofám, jako jsou kroupy, povodně a podobně.

Historie povinného ručení se výrazně změnila roku 2003, do tohoto data se totiž tato pojistka počítala jen dle kubatury vozidla, což ovšem znamenalo zbytečné výdaje, jak pro pojišťovny tak i pro řidiče. Po roce 2003 se tak upravila tato povinnost tak, že dnes máme hned 15 aspektů, dle kterých se počítá výše měsíčního pojistného. Například nejde jen o výkon vozidla, ale i způsob užívání vozidla nebo používání zimních pneumatik.

Tak i tak, je výběr dobrého povinného ručení velmi důležitý. Se správně nastaveným pojištěním se totiž nejen vyhneme zbytečným komplikacím v případě nehody, ale i ušetříme měsíčně poměrně podstatnou část finančních prostředků.

Back To Top